
Туризмът и уелнес туризмът имат потенциала да допринасят за заетостта, икономическия растеж и развитието на селските, периферните или по-слабо развитите райони. Необходимо е, обаче да се инвестират повече усилия, за да се гарантира конкурентоспособността и качеството на туристическите услуги и продукти, които могат да конкурират широкия спектър от туристически продукти на европейския пазар. Проектът WellTo свързва страни, които подкрепят развитието на туризма и са приели дългосрочни стратегии, които включват и сектора уелнес туризъм – България, Латвия, Словакия и Словения. Въпреки тези факти, системите за професионално образование и обучение на тези страни, могат значително да увеличат предлагането на гъвкави квалификации в областта на туризма.
Дискусиите с мениджърите на хотели и други доставчици на уелнес услуги показаха, че съществува интерес към нова квалификация, чиито притежатели биха осигурили по-добра организация на уелнес услугите и работата с клиенти. Този вид служители трябва да познават добре процедурите и услугите, предлагани от уелнес центъра, и да имат добри комуникативни умения, които са ключови по отношение на консултациите с клиентите при избор на уелнес услуги. В същото време тази работа предполага ежедневно оперативно управление на уелнес център, включително и чрез използването на отлични организационни умения.
Въз основа на проучването сред представителите на уелнес туризма бе създаден консорциум от 14 институции, който да създаде нова квалификация – администратор на уелнес център. Качеството на този процес ще бъде осигурено от германския партньор на проекта – Федералния институт за професионално образование и обучение (BIBB).
Целта на проекта е да се подготви съвместна квалификация „Администратор на уелнес център“, която да отразява нуждите на сектора на уелнес туризма в страните-партньори от проекта. Проектът ще продължи две години и се основава на сътрудничеството на националните власти в сферата на акредитацията на професии от страните-партньори, доставчиците на ПОО и уелнес и хотелските компании и ще включва международна мобилност, която ще насърчава обучението в работна среда. Като резултат от проекта ще бъде създадена Европейска мрежа за умения в областта на уелнес туризма, която ще свързва заинтересовани страни, участващи в развитието на квалификациите, свързани с уелнес туризъм на европейско ниво.
Партньори по проекта
- Ал-Макс ООД, Хотел ПАРК Бачиново, България
- Институт за подготовка на служители в международни организации (ИПСМО), България
- Земеделска професионална гимназия „Климент Аркадиевич Тимирязев“, България
- Национална агенция за професионално образование и обучениe (НАПОО), България
- Словенски инстититут за професионално обучение и тренинг (CPI), Словения
- Савинско-салешка търговска камара (SŠGZ), Словения
- Училищен център Веление (ŠCV), Словения
- Национален център за образование (VISC), Латвия
- Конфедерация на работодателите на Латвия (LDDK), Латвия
- Училище за технологии и туризъм Кулдига (KTTT), Латвия
- Държавен институт за професионално образование (ŠIOV), Словакия
- Словашка асоциация на хотелите и ресторантите (AHRS), Словакия
- Академия по хотелиерство Ludovit Winter (HALW), Словакия
- Федерален институт за професионално образование (BIBB), Германия